- This event has passed.
Велоуикенд Суха река и ез. Олтина
септември 21 - септември 23
3-дневен трансграничен веломаршрут, обособен през каньона на Суха река в България, стигайки на север до Расова по Дунав в Румънска Добруджа. Стръмните суходолията устремени към Дунав и обширните езера и мочурища край реката придават уникалното разнообразие от форми и пейзажи .
Пътуването с велосипеди ще ни отведе покрай езерата Олтина и Дунърени до старото влашко селище Расова, издигнато по хълмовете над Дунава. Подминавайки блатата на Алиман и прекосявайки хълмистите суходолията ще посетим скалната църква Св. Андрей при манастира край Йон Корвин, останките на българския храм в с. Добромир, руините на римския град Залдапа и приказния Крановски скален лабиринт.
След 2 нощувки в Расова(Румъния) и Абрит(България), на третия ден достигаме до село Кайнарджа, Историческата чешма от Кючук-кайнарджанския договор и самобитната винарна за да дегустираме Пинк пеликан преди отпътуване за Варна.
130лв възрастен / 70лв дете
ВРЕМЕ В КОЛОЕЗДАЧЕН ПРЕХОД
ден 2-ри - 6 часа
ден 3-ти - 4 часа
ДИСТАНЦИЯ
НЕ ВКЛЮЧВА
- Цената за пренощуване и изхранване
- Колоездачна застраховка
ДОПЛАЩАНЕ
- 50 лв за е-байк (електрически-подпомагащ велосипед)
- 30 лв за трекинг велосипед (гуми 28 цола, скорости 24/27)
- Дегустация на вино при посещение на Изба Кайнарджа
СБОРНО МЯСТО
Варна - разширението за спирка на бул. В. Левски с ул. Магнолия при пешеходния надлез
ВКЛЮЧВА
- Транспорт до стартова точка
- Превоз на личен велосипед
- Велосипеден водач
- Автомобил при необходимост
- Маршрут и височинна графика на хартиен носител
- Запазване на легло в мястото за нощувка
- Транспортиране на багаж до мястото за пренощуване
ПРОГРАМА
Ден 1, 21 септ. - колоездачна дистанция 47 км., обща денивелация 400 м.среща 7:45, тръгване от Варна в 8:00 часа.
Тръгваме от Варна с бус и с ремарке за велосипедите за да пресечем границата и да пристигнем в румънското село Козлуджа.
Приготвяме велосипедите за път и поемаме към езерото Олтина за да видим грандиозния финал на Суха река при Дунав. Пресичайки тръстиковите масиви и се изкачваме до кокетния манастир Струнга, построен в нетипичния за региона карпатски стил. Скоро тръгваме по черните пътища на Олтинското плато към следващото езеро Дунърени и правим панорамно спускаме към Дунава до въображаемата най-северна точка на предполагаемата “санстефанска” граница. Селището отвъд се казва Расова и е било влашкия център по тоя край на Добруджа, а днес е живописно разположено по хълмовете село с лице към Дунав и изглед към легендарния мост Ангел Салини при Черна вода.
Отсядаме в рибарския хотел закътан край езерото Бачу.
Ден 2, 22 септ. - колоездачна дистанция 61 км., обща денивелация 650 м.
Стартираме отрано за един цял ден на велосипеди. Движим се предимно по асфалт и постепенно се отдалечаваме от влажните блатисти зони и през лозовите масиви на Алиман се насочваме към суходолията във вътрешността. Така достигаме до горския “оазис” - манастира на Св. ап. Андрей. Край него е устроена скална църква посветена на Христовия апостол, привличаща поклонници и обвита в легенди. Велосипедният маршрут навлиза в пограничната зона като ще минем край запусната църква в село Добромир, служила на на многолюдната българска общност до 1940г., след което ще изкачим платото и ще напуснем Румъния. Не след дълго пристигаме край язовир Залдапа в хотела за пренощуване. Наблизо можем да посетим останките на източноримския град-крепост Залдапа, изиграл важна роля през 5-7 в. и интензивно разкриван от археолози в последното десетилетие.
Ден 3, 23 септ. - колоездачна дистанция 42 км., обща денивелация 450 м.
Яхваме велосипедите и след домашно приготвената закуска в с. Коритен, поемаме по лъкатушещия път за да се спуснем в каньон на Суха река.. По черен път достигаме на километър от границата до издълбаните в скалите галерии, известни като Крановски скален лабиринт. Скалите с издълбани ниши, килии и скитове напомнят за разрастването на християнското отшелничество около големия римски град Дуросторум в смутните времена между 5 и 7 век. След пешеходна разходка в района продължаваме с велосипеди през с. Краново до средищното село Кайнарджа. Тук в парка "Историческа чешма" се съхранява спомена за мирния договор от Кючук-Кайнарджа след руско-османската война от 1768-1774.
Финалната спирка е опияняваща дегустация в гостоприемната изба Кайнарджа. Натоварваме велосипедите, довършваме винената дегустация и потегляме с буса по обратния път към Варна.
ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ
В Румъния:
- Езеро Олтина при устието на Суха река
- Св. Андрей - манастир и скална църква в Румъния
- Село Расова на Дунав
- Езеро Дунърени и блатата край Алиман
- Българската църква в с. Добромир в Румъния
- Манастира в село Струнга
В България:
- Крановски скален лабиринт в каньона на Суха река
- Чешмата на Кючюккайнарджанския договор 1774г.
- Руините на римския град Залдапа край с. Абрит
- Винарна Кайнарджа
- Село Коритен
Двата пункта по българо-румънската граница
Details
- Start:
- септември 21
- End:
- септември 23
- Event Category:
- Природа
Organizer
- Плато ООД
- Phone:
- +359 897 478989, Деян Кателиев
- Email:
- veloweekend.eu@gmail.com
- Website:
- https://veloweekend.bg
За връзка с нас
- Viber
- "Viber"
- "WhatsApp"